یکشنبه 20 فروردین‌ماه سال 1385 @ 12:31 ب.ظ

شروع چهارمین سال فعالیت BlogSky و تبریک به کاربران

۳ سال از تولد بلاگ‌اسکای می‌گذرد، گذشتن از مرز سه سالگی و ورود به سال چهارم همزمان با دوره تازه‌ای از فعالیت ها را به کاربران گرامی سایت شادباش می‌گوییم.

گذر این سال‌ها مانند عبور از مسیری پرفراز و نشیب بود که غم‌ها و شادی‌ها و مشکلات بسیاری به همراه داشت. هرچند بسیاری از مشکلاتی که BlogSky با آن روبرو بود از دید کاربران پنهان بود، اما در لحظه لحظه آن، کاربران BlogSky یار و همراهی شکیبا بودند. شاید امروز که BlogSky با عبور از موانع بسیار به نقطه‌ای امن و قابل اطمینان رسیده فرصت مناسبی باشد که نگاهی به مسیری که با هم طی کردیم بیاندازیم.

۳ سال پیش، در ۲۰ فروردین ماه ۱۳۸۲ سیستم بلاگ‌اسکای، به عنوان دومین سرویس‌دهنده وبلاگ فارسی رسما شروع به کار کرد. البته ایده تشکیل گروه بلاگ‌اسکای به خرداد ماه سال ۱۳۸۱ بازمی‌گردد، زمانی که موج وبلاگ‌های فارسی رو به گسترش بود، و نیاز به سرویس‌دهنده فارسی با توانایی‌ها و قابلیت‌های مورد نیاز کاربران فارسی‌زبان به خوبی احساس می‌شد. این بود که هسته اولیه BlogSky در نشستی دوستانه شکل گرفت و طی جلسه‌ای که بین آقایان مسعود چنگیزی، مرتضی توکلی و مهدی ملکی برگزار شد، چشم‌اندازی نوین به پدیده وبلاگ و وبلاگ‌نویسی گشوده شد. با توجه به رشد پدیده وبلاگ در سراسر جهان، نگرش اصلی و اولیه دست‌اندرکاران بلاگ‌اسکای، ایجاد یک سرویس وبلاگ بین‌المللی با تاکید بر زبان فارسی بود، و همین امر، چندین ماه بررسی نیازها و کمبودها و شناسایی مخاطب (گفت‌وگو با وبلاگ‌نویسان) برای طراحی بهترین سیستم وبلاگ را ضروری می‌ساخت. سرانجام این کار در ابتدای سال ۱۳۸۲ عملی شد و در 20 فروردین، BlogSky رسما شروع به کار کرد. (با اینکه از چند روز قبل که سیستم راه‌اندازی شود و در حالت آزمایش بود، تعدادی کاربر وارد سیستم شده  و مشغول به کار شدند، که نوشته‌های آنان در سیستم محفوظ ماند.)

استقبال گسترده وبلاگ نویسان از BlogSky به قدری بود که در کمتر از 1 ماه، شمار کاربران سایت از مرز 10 هزار نفر گذشت. این استقبال بعدها هم ادامه یافت و با توجه به درخشش وبلاگ در جامعه ایران و جایگاه خاصی که در رسانه‌ها و میان کاربران یافت، خواسته‌ها، قابلیت‌ها و ویژگی‌های جدیدی را موجب گردید. در همین هنگام بود که BlogSky با چند پیشنهاد خرید جدی از داخل و خارج از کشور روبرو شد که در نهایت از جانب مدیران سایت رد شد. اما تنها این روزهای خوب نبودند که فرا می‌رسیدند، روزهای تلخی نیز در انتظار بلاگ‌اسکای بود. برخورد با مشکلات قانونی و درگیری حقوقی با یک موسسه حقوقی غربی که منجر به توقیف سایت از طرف سرویس‌دهنده امریکایی شد و مشکلات فراوانی ایجاد نمود، یکی از این تلخی‌ها بود. هرچند با سعی وتلاش و رایزنی‌های حقوقی، سرانجام مشکل رفع شد.

از آنجا که حفظ کیفیت سرویس همواره یکی از مهم‌ترین اهداف BlogSky بوده، در پاره‌ای از زمان‌ها که بیم کاهش کیفیت خدمات می‌رفت، روند ثبت نام از کاربران جدید متوقف می‌شد و با ارتقای توانمندی‌ها مجددا ثبت نام از کاربران جدید آغاز می‌گشت. متاسفانه در برهه‌ای از زمان که برخی تنگ‌نظری‌های نسنجیده منجر به تحدید فضای وبلاگ‌ها شده بود BlogSky نیز مورد آسیب قرار گرفت، به طوری که برای مدتی سایه فیلترینگ را کاربران BlogSky احساس می‌کردند. سرانجام این ابرهای تیره نیز آسمان بلاگ‌اسکای را ترک کردند که پیامد آن، رشد گسترده کاربران بلاگ‌اسکای بود. این استقبال گسترده موجب شد تا BlogSky به پاس قدردانی از کاربرانش سرویس‌ها و خدمات جدیدی ارائه کند. از همین رو دوره جدید فعالیت‌های بلاگ‌اسکای از 13 آبان ماه سال 84 همزمان با عید فطر شروع شد.

با وجود همه مشکلات و تنگناها، بلاگ‌اسکای برای ارائه سرویسی حرفه‌ای ولی آسان، تمام تلاش خود را به خرج داده است، تا بتواند رضایت کاربران مشکل‌پسند فارسی را جلب نماید. اما برای رسیدن به این مطلوب پیوسته از کمک و همراهی دوستان ارجمندی برخوردار بوده است که نام بردن از ایشان کمترین ادای دین به این عزیزان است.
دوست عزیزمان جناب آقای مهندس مهدی فخرالدین که بدون کمک ایشان شاید BlogSky به این مرحله نمی‌رسید. جناب آقای مهندس فرزاد بدیلی که در سخت‌ترین لحظات کمک حال بلاگ‌اسکای بود، سرکار خانم قاسمی کارشناس ارشد مدیریت، همکار‌مان در شرکت گرافیک مثلث سرکار خانم محمدی. همچنین جناب آقای مهندس محمود اروج‌زاده که پیوسته از راهنمایی‌هایشان بهره‌مند بوده‌ایم  و بسیاری دیگر.

بلاگ‌اسکای در سال جدید که چهارمین سال فعالیت خود را آغاز می‌نماید، برنامه‌ها و طرح‌های جدیدی دارد و امیدوار است تا با تقویت کادر مدیریتی و فنی خود بتواند رویکردی نوین به حوزه فناوری اطلاعات به ویژه فضای مجازی داشته باشد. پس با هر گامی که به پیش می‌گذارد، شما را همراه خود خواهد دانست.

منتظر اخبار و نوآوری‌های BlogSky در سال جدید باشید.