پنج‌شنبه 25 اسفند‌ماه سال 1384 @ 11:00 ق.ظ

آشنایی بیشتر با وبلاگ‌های گروهی در BlogSky

BlogSky با شروع مرحله جدید حیاتش در 13 آبان ماه امسال (مصادف با عید فطر) امکانات جدیدی ارایه کرد. یکی از مهمترین این خدمات، امکان ایجاد و مدیریت «وبلاگ گروهی» بود که در راستای حمایت از کاربرانش صورت گرفت. وبلاگ گروهی با وجودی که با استقبال کاربران روبرو شد، سوالات بسیاری را هم برای کاربران به همراه داشت به طوری که طی این مدت ایمیلهای فراوانی در این باره از سوی کاربران به بخش فنی ارسال شد، البته طبق روال معمول BlogSky، به آنها پاسخ داده شده است. با این حال برای آشنایی بیشتر کاربران لازم است که پارهای توضیحات درباره وبلاگ گروهی و نحوه استفاده از آن داده شود.

سرویس وبلاگ گروهی BlogSky دارای ویژگیهای جالب و گاه منحصر به فردی است که آن را از سایر سرویسهای وبلاگ ایرانی و غیرایرانی متمایز میکند. در طراحی کلیه خدمات BlogSky همواره دو اصل مهم مد نظر بوده است. نخست کارایی بالا و امکانات مناسب، دوم سهولت استفاده از آن. در طراحی وبلاگ گروهی نیز این دو اصل کاملا رعایت شده است. در ابتدا ذکر این نکته ضروری است که سرویسهای مختلف وبلاگ، روشهای مختلفی برای ایجاد وبلاگ گروهی ارائه می دهند، بعضی برای هر عضو وبلاگ گروهی، نام کاربر و کلمه عبور جدید ایجاد میکنند و یا تنها  از کسانی دعوت میکنند که از قبل در سرویس وبلاگ ثبت نام کردهاند. BlogSky با بررسی تمامی جوانب امر و شناسایی مشکلات احتمالی کاربران، مشکلاتی نظیر داشتن چندین نام کاربری و کلمه عبور، امکان دعوت از کسانی که وبلاگ ندارند، و مهمتر از همه رعایت مسائل امنیتی و حفظ حریم کاربران در وبلاگ گروهی، اقدام به طراحی سیستم وبلاگ گروهی کنونی نمود. در سرویس BlogSky نام کاربری که جهت ورود به سیستم استفاده میشود با آدرس وبلاگ متفاوت است. این مسئله کمک میکند تا هر کاربری بتواند تنها با یک نام کاربری، همزمان چندین وبلاگ داشته باشد و همچنین عضو چندین وبلاگ گروهی باشد. این خصیصه به کاربر این امکان را میدهد تا به دور از دردسر داشتن چندین نام کاربری و کلمه عبور و ورودهای متعدد به سیستم، تنها با یک بار ورود به BlogSky کلیه وبلاگهایی که در آنها عضو هستند را مدیریت کند.

طی چند ماهی که از راهاندازی وبلاگ گروهی میگذرد، بخش فنی BlogSky به بررسی مشکلات ورفع ایرادات احتمالی آن پرداخته است تا بتواند سرویس وبلاگی با امکانات بالا و امنیت مناسب در اختیار کاربرانش قرار دهد.

چگونه در BlogSky یک وبلاگ گروهی بسازیم؟
ایجاد وبلاگ گروهی بسیار ساده است
! کافی است در BlogSky ثبت نام کنیم و سپس یک وبلاگ جدید ایجاد کنیم. در واقع کلیه وبلاگهایی که در مجموعه BlogSky قرار دارند میتوانند به شکل گروهی مورد بهرهبرداری قرار گیرند. مرحله بعد، ارسال دعوتنامه برای پذیرش اعضای وبلاگ است. برای این کار بعد از ورود به BlogSky و انتخاب وبلاگ، از منوی وبلاگ گروهی گزینه «ارسال دعوتنامه» را کلیک کنیم. در صفحهای که باز میشود آدرس ایمیل شخصی را که میخواهیم دعوت کنیم وارد میکنیم و همزمان سطح دسترسی آن شخص را که یکی از دو سطح «مدیر» یا «کاربر عادی» است تعیین میکنیم. کاربری که با سطح دسترسی عادی به عضویت وبلاگ در آمده است تنها میتواند یادداشتهای جدید درج کند و یادداشتها و نظرات مرتبط با یادداشت های خودش را کنترل کند. کاربر با سطح دسترسی مدیر علاوه بر موارد فوق میتواند یادداشتهای سایر کاربران را نیز کنترل کند. امکان دعوت عضو جدید و تغییر تنظیمات وبلاگ و ویرایش قالب نیز از سایر اختیارات مدیر است. در واقع کاربری با سطح دسترسی مدیر، کلیه اختیارات مالک وبلاگ به استثنای چند مورد کوچک (مانند حذف وبلاگ و تغییر سطح دسترسی و یا حذف مالک وبلاگ) را دارد. بعد از دعوت از یک عضو جدید، مالک وبلاگ و همچنین اعضای با سطح دسترسی مدیر امکان تغییر سطح و حذف کاربران را خواهند داشت.

چگونه در یک وبلاگ گروهی عضو شویم؟
برای عضویت در یک وبلاگ گروهی لازم است که دعوتنامه
ای از صاحب وبلاگ یا یکی از مدیران آن به آدرس ایمیل ما ارسال شده باشد (نحوه ارسال دعوتنامه در قسمت قبل گفته شده است) سپس ایمیلی دریافت خواهیم نمود که حاوی دو لینک است، یک لینک برای کسانی که از قبل در BlogSky عضو هستند، و دیگری برای کسانی که عضو نیستند. در صورتی که قبلا در BlogSky ثبت نام کردهایم کافی است بر روی لینک مربوطه کلیک کنیم و در صفحه ورود به BlogSky نام کاربری و کلمه عبورمان را وارد کنیم تا به عضویت وبلاگ گروهی مورد نظر درآییم. در صورتی که عضو BlogSky نباشیم میتوانیم با کلیک بر روی لینک مربوطه و طی مراحل ثبت نام، به عضویت وبلاگ مورد نظر درآییم.

امید است این توضیح مختصر به کلیه کاربرانی که تمایل به گسترش وبلاگ خود را دارند کمک مفیدی کرده باشد.
در صورتی که هنوز برای شما نکته مبهمی در این ضمینه وجود دارد بدون درنگ ایمیلی برای بخش ساپورت سایت ارسال کنید تا در کوتاه ترین زمان جواب خود را دریافت کنید.

پنج‌شنبه 18 اسفند‌ماه سال 1384 @ 12:15 ق.ظ

موضوع رتبه ‌بندی سایت‌های اینترنتی

  بحث درباره رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی بحث جالب و پایان‌ناپذیری است که منحصر به محدوده جغرافیایی خاصی نمی‌شود. در سراسر دنیا بسیاری از کاربران بر سر این موضوع که کدام سایت اینترنتی رتبه بالاتری دارد و یا اینکه کدام سرویس اینترنتی بهترین سرویس است ساعت‌ها با یکدیگر بحث می‌کنند و هر کدام نیز برای اثبات ادعای خود دلایلی می‌آورند.
 یکی از مهم‌ترین منابع برای این بحث‌ها، استناد به آمار و ارقام ارائه شده از سوی مراکز آماری اینترنتی است که معمولا بر اساس آمارهایشان به رتبه‌بندی سایت‌های اینترنتی می‌پردازند. اما نکته جالب در این است که اگر به سایت‌های آماری مختلف مراجعه کنیم نتایج متفاوت و گاهی متناقض را مشاهده می‌کنیم. مثلا بر اساس رتبه‌بندی سایت Ranking در یک دوره زمانی مقام اول سایت‌های اینترنتی با اختلاف قابل توجهی در اختیار MSN قرار داشته و سایت‌های یاهو و گوگل در رتبه‌های دوم وسوم بودند در حالی که در همان دوره زمانی سایت Alexa رتبه اول سایت‌های اینترنتی را به یاهو داده و سایت‌های دیگری نیز این مقام را به سایت گوگل داده‌اند.
اما این اختلاف نظرها از کجا ناشی می‌شوند؟ آیا می‌توان گفت که این مراکز آمار صحیحی ارائه نمی‌دهند؟ پاسخ به این پرسش هم مثبت است و هم منفی. علت آن هم به ساختار شبکه اینترنت بازمی‌گردد. از آنجا که اینترنت در سراسر جهان و به شکل نامتقارنی گسترش پیدا کرده است و مرکز مشخصی ندارد، هیچ نهاد و یا سازمانی نمی تواند به تمام آن نظارت داشته باشد، از این رو مراکز آمارگیری بر اساس عملکرد یک گروه نمونه از کاربران اینترنتی گزارش‌های خود را تنظیم می‌کنند و از آنجا که کاربران از نظر مراجعه به سایت‌های اینترنتی، پراکندگی یکنواختی ندارند نتایج حاصل از این آمارگیری‌ها با هم متفاوت هستند. در واقع آماری که سایت ها و سرویس‌های آماری ارائه می‌دهند با وجودی که ارزشمند و قابل توجه هستند ولی آمار تقریبی هستند و گاهی دچار خطا می شوند.
تنها راه به دست آوردن آمار صحیح، بررسی سرورهای آن سایت است که عملکرد دقیق سایت را ثبت می کنند. البته مدیران سایت‌ها به دلایل امنیتی، تجاری و حرفه‌ای اجازه دسترسی به این سرورها را به دیگران نمی‌دهند. بنابراین تنها راه پی بردن به وضعیت دقیق یک سایت، اعتماد به آمارهای ارائه شده توسط مدیران آن است، به شرطی که ایشان در بیان اظهاراتشان صادق باشند!
اما موضوع به همینجا ختم نمی‌شود. حتی در صورتی که داده‌های آماری صحیح سایت‌های اینترنتی موجود باشند، باز هم به اشکال مختلفی می توان آنها را تحلیل کرد و نتایج متفاوتی برداشت نمود. چرا که آمار بازدید و مراجعه به سایت‌های اینترنتی، شاخص‌های متفاوتی دارد مانند تعداد بازدیدکنندگان، تعداد بازدیدکنندگان یکتا، تعداد نمایش صفحات، مدت زمانی که برای دیدن صفحات صرف شده، حجم صفحات، میزان انتقال اطلاعات و ... مراکز رتبه‌بندی یا آمارگیری هم که اغلب یا وابسته به سایت‌های خاص و یا حداقل دارای گرایش‌های خاصی هستند اولویت را به شاخص‌هایی می‌دهند که منافع یا نظرات آنها را بیشتر تامین کند.

Blogsky و رتبه‌بندی‌ها
خط مشی سرویس‌دهنده Blogsky در دوران حیات آن، برخورد صادقانه با کاربران، ارائه خدمات بهتر، پرهیز از جنجال‌های رسانه‌ای و ارتباط دوستانه با سایر همکاران بوده است، هر چند که رقابت‌ها و مجادلات موجود، گاه به اجبار، دامنگیر بلاگ‌اسکای نیز شده است. البته به دست آوردن رتبه‌های بالا در رده‌بندی‌های اینترنتی، برای هر سایتی از جمله سرویس‌دهنده Blogsky امری خوشایند است، اما اولویت Blogsky پرداختن به آن نیست. افتخار Blogsky جلب رضایت کاربران و همچنین توسعه فضای وب فارسی و افزایش منابع و مقالات علمی در این فضا است. طبعا نیرو و انرژی آن نیز در راه رسیدن به این اهداف متمرکز خواهد شد تا بتواند محیطی مناسب برای انتشار آرا و نظرات فرهیختگان ، صاحبان اندیشه و همچنین نسل جوان و پویای جامعه ایرانی ایجاد کند که رسیدن به این اهداف، راهی دراز در پیش است.

به نظر ما در شرایط فعلی فضای مجازی (وب) و شرایط واقعی ایران، 2 مسئله مهم باید مورد توجه قرار گیرد. اول این که با توجه به سرعت غیرقابل تصور در پیشرفت این تکنولوژی و ارائه خدمات به کاربران در جهان و جوان بودن این تکنولوژی در ایران، بیشترین انرژی و توان مدیران بخش‌های مختلف این تکنولوژی و از جمله سرویس‌دهندگان وبلاگ، باید کم کردن فاصله ما با جهان، و توسعه خدمات با سطح بالاتر به کاربران برای رسیدن به سطح حرفه‌ای دنیا باشد، تا حدی که به راحتی بتوانیم قدرت رقابت جهانی بیابیم. مسئله دوم، توجه به شرایط فعلی و حساسیت‌های موجود است. در این زمینه باید بخش‌های مختلف در این تکنولوژی بیشتر به آینده‌نگری و حفظ منافع جمعی خود و دیگر همکاران بیندیشند.

Blogsky با توجه به این نکات است که ضمن احترام به همکاران گرامی، بیش از هر چیزی توجه به مصالح جمعی و عمومی را برای خود و دیگر همکاران محترم، ضروری می‌شمارد.