پنج‌شنبه 17 خرداد‌ماه سال 1386 @ 12:21 ق.ظ

در وبلاگ خود از پلاستیک استفاده نکنید!

طی هفته های اخیر ایمیلهای متعددی مبنی بر فیلتر شدن شمار بسیاری از وبلاگها به دست ما رسید. پس از پیگیری متوجه شدیم که شرکتی بنام ارتباطات نوین اخیرا مجری سیستم شبکه اینترنت و متصدی ربات فیلترینگ در ایران شده است. متاسفانه به علت عملکرد نادرست سیستم فیلترینگ این شبکه بسیاری از سایتها و وبلاگها به نادرستی فیلتر شده اند. این شرکت شماره های واحد ارتباطات مردمی خود را در اختیار کاربران اینترنتی قرار داده است تا کاربران و عموم کسانی که به دلیل عملکرد ناقص و اشتباه این شبکه دچار مشکل و خسارت میشوند بتوانند از طریق تماس با این شماره ها و یا ارسال نامه به نشانی پست الکترونیک شرکت ارتباطات نوین، شکایت خود را با شرح جزیات آن و نشانی سایت فیلتر شده ارسال کنند و یا اطلاع دهند.

آدرس پست الکترونیکی شرکت ارتباطات نوین:  Filter@dci.ir
شماره‌های تلفن تماس شرکت ارتباطات نوین : 88031530 - 88031531 - 88053265 - 88053266

کارشناسان این شرکت همچنین آماده ارائه هرگونه مشاوره در زمینه های مرتبط با فیلترینگ صفحات وب و رفع نواقص ناشی از عملکرد بد سیستم خود هستند.

همچنین اظهار نظر یکی از کارشناسان شرکت ارتباطات نوین می تواند به عنوان توصیه ای برای کاربران جهت جلوگیری از فیلتر شدن سایت و یا وبلاگشان راهگشا باشد:
در برخی موارد حتی وجود یک لینک هم ممکن است دردسرساز باشد و موجب مسدود شدن سایتی شود. به این ترتیب افراد باید در قبال لینک‌هایی که قرار می‌دهند جوابگو باشند.
حمید پرویزی کارشناس فنی شرکت ارتباطات نوین، در گفت‌وگو با مهر با بیان این مطلب افزود: شرکت ارتباطات نوین سنگ بنای فیلترینگ در کشور را گذاشته است؛ کاری که در نهایت باید صورت بگیرد. مهم روشی است که باید در برخورد با مخاطبان در پیش گرفت.
این کارشناس به صاحبان سایت‌ها و وبلاگ‌ها توصیه کرد نباید به سایت‌هایی که قبلا فیلتر شده‌اند لینک بدهند. مردم می‌پرسند چرا نباید این کار را بکنند و می‌گویند چه اهمیتی دارد که به سایتی که فیلتر شده است لینک بدهند، در حالی که باید بدانند ما از تکنیک فنی خاصی در تشخیص سایت‌های غیراخلاقی و آن سایت‌هایی که باید بسته شوند استفاده می‌کنیم.
وی در توضیح این تکنیک گفت: مثلا «ربات فیلترینگ» سایتی را می‌خواند و کلمات غیراخلاقی را که در آن وجود دارد طبقه‌بندی می‌کند. در این میان به خاطر شباهت لفظی هم ممکن است برخی کلمات مانند «پلاستیک» هم علامت‌گذاری شود. این سری کلمات اگر از یک حدی در سایت بیشتر باشد آن سایت علامت‌گذاری می‌شود.
پرویزی در مورد ملاک علامت‌گذاری این کلمات در یک متن گفت: اگر کلمات مورد نظر ربات فیلترینگ در زیر تصاویر و یا عنوان مطالب وجود داشته باشد با تکنیک‌هایی که این ربات دارد شناسایی می‌شود. این سایت پنجاه درصد نمره منفی کسب می‌کند؛ البته بلوکه نمی‌شود بلکه علامت‌گذاری می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: در اینجا ما مرحله سنجشی داریم که طی آن لینک‌های داده شده به سایت‌های فیلتر شده را بررسی می‌کنیم که این کار هم از سوی ربات صورت می‌گیرد. وقتی سایتی مریض باشد به سایت‌های مشابه خود لینک می‌دهد و ربات بعد از خواندن این لینک‌ها سایت را مسدود می‌کند.
وی در مورد فواید این شیوه فیلترینگ گفت: ما از این طریق تشخیص می‌دهیم چه سایتی مسئله‌دار است. از طرفی دیگر مردم وارد سایت‌هایی که اعلام می‌کند حاوی مطالب برای مخاطب "18+" است نمی‌شوند. ما از این طریق می‌خواهیم مشترک خانگی را که در اینترنت دچار سردرگمی می‌شود از این مشکلات رها کنیم.
حمید پرویزی در ادامه با پذیرش این نکته که درصد خطای این سیستم بسیار بالاست افزود: برای قضاوت در مورد این سیستم باید از دید ماشین نگاه کنید. اگر هر کس دیگری هم مسئول فیلترینگ شود ممکن است خطاهای خود را داشته باشد. افراد متخصصی در مورد این روش نظر داده‌اند. ما حتی اگر از آن طرف دنیا هم کسانی را برای این کار به ایران بیاوریم همین مشکلات را خواهیم داشت. این بالاترین حدی است که دانش فیلترینگ به آن رسیده است!!! و شاید اگر گروه دیگری این کار را انجام دهد با روش دیگری عمل کند.
وی تصریح کرد: مشکلات حقوقی این کار هم بحثی است که به شرکت ارتباطات نوین مربوط نمی‌شود و ما تنها مجری سیاست‌ها هستیم. البته این کار ایرادهای زیادی دارد. زمانی که این کار را به ما سپردند حجم کار ما تا این اندازه نبود و ما ناچار از این هستیم که کار را به صورت مکانیزه انجام دهیم.
کارشناس فنی شرکت اراتباطات نوین با ارائه پیشنهاد به مردم گفت: اگر می‌خواهید به سایتی که قبلا فیلتر شده است لینک بدهید آدرس صفحه مورد نظر را بعد از اسلش ( / ) قرار دهید.