چهارشنبه 24 خرداد‌ماه سال 1385 @ 11:59 ب.ظ

پرشین بلاگ تولدت مبارک

 پرشین بلاگ هم شمع‌های 4 سالگی‌اش را فوت کرد.

این خبری مسرت‌بخش برای کاربران سایت‌های اینترنتی بالاخص سرویس‌های وبلاگ ایرانی است. در گذشته نه چندان دور، بسیاری از کاربران، به سرویس‌های ایرانی اعتماد چندانی نداشتند، چرا که گمان می‌کردند با گذشت مدت زمان کوتاهی ممکن است خدمات این سرویس‌ها متوقف شود. اما سایت‌هایی مانند BlogSky و پرشین‌بلاگ با صبر و پایداری بسیار و غلبه بر مشکلات، روی این نظر ناصواب خط بطلان کشیدند. حالا جامعه اینترنتی می‌داند که می‌تواند در عرصه خدمات اینترنتی برروی سرویس‌های ایرانی حساب ویژه‌ای باز کند. قطعا پرشین‌بلاگ یکی از مصادیق این ادعاست. گروهی که پرشین بلاگ را بنیان نهادند، و گروهی که در حال حاضر مدیریت آن را در دست دارند هر دو سهم به سزایی در توسعه جامعه مجازی فارسی داشته‌اند هر چند که این سهم را آسان بدست نیاورده‌اند. BlogSky بخوبی به مشکلات فراوانی که در بیش از چهار سال گذشته بر سر راه سروس‌دهنده‌ها از جمله پرشین بلاگ وجود داشته است واقف است، چرا که خود نیز در طی این مدت با این مشکلات دست به گریبان بوده است.

اگر وبلاگ را پدیده‌ای فرهنگی بدانیم که قطعا چنین است، خدمات دهندگان وبلاگ، بسترسازان این جامعه فرهنگی هستند. متاسفانه فعالیت های فرهنگی در جامعه ما از حمایت لازم برخوردار نیست و تنها عشق و علاقه بانیان این فعالیت‌هاست که منجر به ادامه راه آنها می‌شود. سرویس‌های وبلاگ نیز طی چند سال گذشته مانند سایر فعالیت های فرهنگی نه تنها حمایت نشده‌اند بلکه از جانب عوامل مختلف تحت فشار بوده‌اند و حتی گاهی از سوی بداندیشان آماج تهمت‌های ناروا واقع شده‌اند.

امروز BlogSky با آگاهی از مسایل و مشکلات حاکم بر جامعه اینترنتی، همدلی و همکاری میان سرویس‌های وبلاگ از جمله BlogSky، پرشین‌بلاگ و بلاگفا را رمز موفقیت در مواجهه با مشکلات آینده می‌داند. نیز می‌داند که موفقیت هر کدام از این سرویس‌ها به موفقیت سایرین کمک می‌کند، از همین روست که از خوشحالی پرشین‌بلاگی‌ها شادمان است و تبریکات صمیمانه خود را همراه با بهترین آرزوها تقدیم پرشین‌بلاگ، بانیان، مدیران و کاربران آن می‌کند.

پرشین بلاگ تولدت مبارک 

پنج‌شنبه 18 خرداد‌ماه سال 1385 @ 12:35 ق.ظ

com. شدن با BlogSky

وبلاگ‌ها در آغاز کارشان ، تنها نقش دفترچه خاطرات روزانه را داشتند. اما به مرور زمان و با گسترش حوزه نفوذشان، کارکردی متفاوت پیدا کردند . ارایه اخبار و تحلیل‌های مستقل و فردی از وبلاگ‌ها جایگزینی برای بنگاه‌های خبرپراکنی که هر کدام دارای گرایش‌های خاص بودند ایجاد کرد. بدین ترتیب بود که روزنامه‌نگاران و تحلیلگرانی که از گزینشی عمل کردن رسانه‌های رسمی ناراضی بودند، وبلاگ را جایگاه قابل اعتنایی برای خود یافتند، تا جایی که امروزه وبلاگ برای روزنامه‌نگاران به عنوان یک ابزار اولیه کار نقش آفرینی می‌کند.
اما این تنها روزنامه‌نگاران نبودند که جذب محیط وبلاگ‌ها شدند . بسیاری از افراد از مزایایی که وبلاگ‌ها داشتند مانند رایگان بودن و ایجاد و مدیریت آسان آنها استفاده کردند و وبلاگ را جایگزین وب‌سایت خود نمودند. در کنار این گروه‌ها وبلاگ‌نویسان سنتی نیز به رشدشان ادامه دادند و حاصل همه اینها رشد فراتر از انتظار فضای وبلاگی بود.
در این فضای گسترده مجازی، گروهی از وبلاگ نویسان تمایل دارند که آدرس وبلاگشان که بعضا از آن مانند وب سایت استفاده می‌کنند مستقل از نام سرویس دهنده وبلاگ باشد. اما مشکلات Com. شدن برای بسیاری مانع از پیاده‌سازی این طرح است. Blogsky برای حل این مشکل، امکان FTP وبلاگ را فراهم کرده است. به این ترتیب، کاربرانی که مایل به داشتن آدرس مستقل از نام سرویس دهنده هستند کافی است آدرس مورد علاقه خود را ثبت کنند و با تهیه حداقل فضای Host از امکان FTP بلاگ اسکای  استفاده کنند.
با این کار، کاربران می‌توانند ضمن داشتن آدرس مستقل از نام سرویس دهنده، از کلیه امکانات Blogsky برای ارایه مطالب وبلاگشان استفاده کنند. به این ترتیب هربار که در Blogsky یادداشت جدیدی درج کنند این مطلب به طور خودکار در سایت شخصی‌شان هم نمایش داده می‌شود.
برای استفاده از امکان FTP در منوی وبلاگ، بخش تنظیمات ، بر روی گزینه تنظیمات FTP کلیک کنید.


در تاریخ چهارشنبه 1 آبان ماه سال 1387 این امکان از سیستم بلاگ اسکای حذف و به جای آن امکان اتصال دامین به وبلاگ به سیستم بلاگ اسکای افزوده شد.