شنبه 26 فروردین‌ماه سال 1385 @ 01:42 ب.ظ

سرویس جست‌وجوی وبلاگ‌ها ، چرا و چگونه؟

طی سالیانی که از تولد شبکه اینترنت می‌گذرد، این شبکه به بزرگ‌ترین، سهل‌الوصول‌ترین و کم‌هزینه‌ترین مرجع اطلاعاتی سراسر جهان تبدیل شده است که البته درصد عظیمی از این اطلاعات به زبان انگلیسی است. متاسفانه در سال‌های اولیه گسترش فضای وب، سهم جامعه اطلاعاتی فارسی زبان از تولید محتوا و اطلاعات در این فضا بسیار کم بوده است، خوشبختانه با ظهور پدیده وبلاگ‌نویسی و تولد سرویس‌های وبلاگ فارسی، استقبال قابل توجهی از سوی جامعه جوان و پویای ایرانی از این پدیده به عمل آمد که نتیجه آن افزایش محتوای فارسی بر روی شبکه اینترنت شد، و بدین ترتیب وبلاگ‌نویسان ایرانی ضرب‌المثل «اندک اندک جمع گردد وانگهی دریا شود»  را عینیت بخشیدند. اکنون در این دریای بیکران، اطلاعاتی پربار از اندیشه و دانش در اختیار کاربران  است که هرروز هم غنی تراز قبل  می‌شود. هم اینک BlogSky به عنوان یکی از پیشگامان توسعه فضای فارسی در اینترنت به جرات می‌تواند ادعا کند که بانک اطلاعاتی آن حاوی صدها هزار صفحه وب است که در آن می‌توان به بسیاری از مطالب ارزنده علمی، مذهبی، آموزشی و اجتماعی دست یافت.

این حجم گسترده اطلاعات، هرچند موهبتی بزرگ است، اما از آنجا که یافتن مطالب مورد نظر در میان این دریا مشکل است، طبیعتا بلااستفاده می‌ماند. راهکار این مشکل، استفاده از موتورهای جست‌وجوگر اینترنتی است که از ساختار پیچیده‌ای بهره می‌برند و پیاده‌سازی و نگهداری و... آنها زمان و هزینه قابل توجهی طلب می‌کند، به طوری که هزینه سخت افزار سایت هایی مانندGoogle, Yahoo  و MSN بالغ بر میلیون ها دلار در سال می شود. طبعا سایت‌ها و شرکت‌های IT ایرانی توانایی حضور و رقابت در چنین بازاری را ندارند. مگر اینکه بخواهند جست‌وجوگرهای ساده و با قابلیت‌های بسیار کمتری ایجاد کنند که عملا در مقایسه با سرویس‌های جست‌وجوگر بین‌المللی فاقد کیفیت و کارایی لازم می‌باشند. خوشبختانه غول‌های صنعت جست‌وجو در وب مانند Google, Yahoo  و MSN  اجازه استفاده از خدماتشان را برای دیگران مهیا ساخته‌اند و بسیاری از سایت‌های بزرگ دنیا از امکانات آنها استفاده می‌کنند، به عنوان مثال سایت خبری CNN در حال حاضر از خدمات جست‌وجوی Yahoo بهره می‌برد، همچنان که بعضی از سایت‌های فارسی نیز با استفاده از این خدمات، سرویس‌هایی در اختیار کاربرانشان قرار می‌دهند.

 

 BlogSkyدر آستانه شروع چهارمین سال فعالیتش مناسب دیده است که با تقدیم هدیه مفید به کاربرانش به استقبال سالی جدید برود که در آن، روز به روز بر کیفیت و کمیت خدماتش به کاربران اضافه خواهد شد. «سرویس جست‌وجوی مطالب وبلاگ‌ها» هدیه تازه BlogSky به کاربرانش است. BlogSky با بررسی تمامی جوانب و توانمندی‌های موتورهای جست‌وجوگر، از سرویس گوگل برای ارائه خدمات به کاربران استفاده کرده است.

البته گفتنی است با وجودی که BlogSky خدمات جست‌وجو را از Google دریافت کرده، اما جست‌وجوی مطالب وبلاگ‌ها با استفاده از جست‌وجوگر BlogSky نسبت به استفاده مستقیم از Google برتری دارد. چنانکه بسیاری از کاربران می‌دانند برخی از حروف مانند «کاف» و «یا» دو شکل عربی و فارسی دارند. به همین دلیل اگر کلماتی را که در آنها هریک از این حروف به کار رفته در Google جست‌وجو کنیم، باتوجه به استاندارد صفحه کلیدمان ممکن است حدود نیمی از پاسخ‌ها را ازدست بدهیم. اما اگر از سرویس جست‌وجوگر BlogSky استفاده کنیم، بدون توجه به وضعیت صفحه کلیدمان، کلیه نتایج را بدست می‌آوریم، بنابراین استفاده از جست‌وجوگر بلاگ‌اسکای، عموما نتایج بیشتری در پاسخ جست‌وجو در اختیار کاربران خواهد گذاشت.
سیستم نرم افزاری BlogSky در هنگام درج هر مطلبی توسط کاربرانش دو کاراکتر «کاف» و «یا» عربی را به معادل فارسی آنها تبدیل می‌کند و در هنگام جست‌وجو هم این تغییرات به منظور هماهنگی بین اطلاعات صورت می‌گیرد، و بدین صورت اشکال بزرگی که در تمامی وب‌سایت‌های فارسی زبان وجود دارد و باعث آشفتگی و دوگانگی اطلاعات فارسی در سطح اینترنت شده است به طور کامل در سایت BlogSky بر طرف شده است.

 

نکته پایانی این که جست‌وجوگر BlogSky مرحله آزمایش را می‌گذراند و برای ارتقای کیفیت آن به راهنمایی‌های شما عزیزان نیازمندیم. نظرات و پیشنهادات خود را با بخش پشتیبانی BlogSky در میان بگذارید. مطمئن باشید که در افزایش کیفیت خدمات BlogSky موثر خواهد بود.